1.2.3. Посилення співпраці з Європейським Союзом
Міграційна політика Молдови щодо ЄС розробляється в контексті міграційних ініціатив. Ці ініціативи узгоджуються з глобальним підходом до міграції у Східному та Південно-Східному реґіонах, які межують з ЄС, партнерськими домовленостями щодо мобільності та переміщення мігрантів, Європейським інструментом сусідства та партнерства, Місією ЄС щодо прикордонної допомоги Молдові й Україні (EUBAM), Чорноморською синергією, новою предметною програмою співпраці з третіми країнами щодо міграції та надання притулку, створенням уніфікованого візового центру ЄС, Угодами про спрощення видачі віз і реадмісію.
Враховуючи те, що План дій Молдова - ЄС наближається до свого завершення, уряд Молдови підписав з ЄС новий партнерський документ. Цей документ має бути більш консолідованим з політичного погляду та гарантувати продовження в Молдові реформ, націлених на європейську інтеґрацію. Молдова наполягає, щоб цей документ мав назву "План інтеґрації Молдови до ЄС". Молдова хоче, щоб цей документ визначав, що вона отримає перспективу приєднання і можливість використовувати чотири свободи, які ЄС пропонує країнам, які хочуть інтеґруватися.
Молдова висловила бажання приєднатися як пілотна країна з ротаційною міграцією, надавши цілу низку пропозицій і коментарів щодо мобільності та поліпшення ротаційного міграційного механізму. Проведено два раунди переговорів. У червні 2008 року Молдову обрали для виконання "пілотного" проекту у сфері ротаційної міграції. Значення такої угоди щодо партнерства та мобільності дуже велике. Не секрет, що більшість ініціатив ЄС з міграції мають обмежувальний характер. Ця угода засновується на стимулах, зосереджуючи увагу передусім на ротаційній міграції високоякісної трудової сили, яка, відповідно до вимог ЄС, добре поінформована про майбутнє повернення додому та реінтеґрацію на батьківщині. Угода передбачає підписання угод про соціальний захист нелегальних трудових мігрантів, увагу до співпраці з діаспорою, проблем біженців, подолання незаконної міграції, консолідацію управління міграцією та державними кордонами. Згідно з цією угодою, з осені 2008 року належить здійснити два проекти загальною вартістю 5,5 млн. євро.
Загалом Республіка Молдова позитивно оцінює результати діяльності Місії EUBAM, серед яких зміцнення кордонів, зменшення нелегальної міграції, обігу наркотиків і крадених авто тощо. Застосування сучасних технологій дає змогу виявляти переміщення немаркованих сигарет. Президент Молдови зазначив, що завдяки діяльності Місії шанси Молдови щодо легального бізнесу зросли, так само як зріс експорт молдовського Придністров'я (на 19% 2007 року порівняно з 2005). Завдяки єдиному візовому центру ЄС, який відкрився 2007 року, спростилася ситуація з отриманням віз до країн ЄС без залучення представників посольства у Молдові. Центр опрацював (за чинними правилами) ю тисяч заявок на видачу віз. У роботі центру беруть участь сім країн. 2008 року планується збільшити навантаження центру до 30 тисяч заяв на рік за участю ю країн ЄС. Найслабше місце центру - обмежена кількість країн-учасниць.
Від 1 січня 2008 року виконується Угода про спрощення видачі віз між Молдовою та країнами ЄС. Таким чином, спростилася реєстрація короткотермінових віз, тобто сама процедура (межі й термін опрацювання заявок). Зменшено візові внески та визначено категорії осіб, які можуть претендувати на безплатні, багатоцільові та довготермінові візи. Візовий режим транзиту через Румунію та Болгарію також спрощено. З 11 липня 2008 року громадяни Молдови можуть перетинати територію Румунії без транзитної візи на період до 5 днів, якщо в них є віза або дозвіл на перебування в одній із країн ЄС.
На відміну від інших країн угода про реадмісію громадян Молдови та громадян третіх країн, які перетнули кордони ЄС через молдовську територію, набрала чинності 1 січня 2008 року. Крім того, Молдова підписала угоди про реадмісію з Чеською Республікою, Угорщиною, Литвою, Польщею, Румунією, Україною, Норвегією, Швейцарією та Італією.
У рамках "Чорноморської синергії" Молдова співпрацює з іншими країнами в боротьбі з незаконною міграцією, контрабандою, транскордонною злочинністю, зміцнює та модернізує контроль на кордонах, поліпшує надходження митних зборів, накопичення моніторингової інформації тощо.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 Наверх ↑